Gelişim Koçları, İş Yaşamında Gelişim ve Mutluğunuz için Kilit Rol Oynuyor
DefineX DefineX
Gelişim Koçları, İş Yaşamında Gelişim ve Mutluğunuz için Kilit Rol Oynuyor 21 Jun 2022

Gelişim Koçları, İş Yaşamında Gelişim ve Mutluğunuz için Kilit Rol Oynuyor

6 min read

Yalnız hissetmenin zihinsel sağlık açısından zaman zaman çoğumuzu etkilediğini biliyoruz.

Covid ile birlikte değişen çalışma düzenimiz, birçoğumuzun hayatında yalnızlık duygusunu güçlendirdi. Takım arkadaşlarımızla online toplantılarda çoğu zaman kameraları açmadan bir araya gelmek, kahvemizi yalnız içmek, öğlen yemeğini bilgisayar başında yemek, yöneticimizin geri bildirimlerini uzaktan almak hem depresif ruh hallerini tetikledi hem de duyguları yeterince aktaramamaktan dolayı motivasyonel anlamda bizleri negatif etkiledi.

Mental Health UK, süreci daha derinlemesine anlamak için YouGov ile, İngiltere genelinde çalışanların, işyerinde yalnızlık deneyimleri üzerine bir araştırmaya imza attı.

 

Çıkan tablo ise aşağıdaki gibi;

 • Tipik bir iş gününde, her beş kişiden biri (%20) işyerinde kendini yalnız hissediyor.
 • Belirgin bir şekilde, 18-24 yaş grubundakilerin ise işyerinde kendilerini yalnız hissetme olasılıkları diğerlerine göre iki kat daha fazla (%39'a karşı %18).
 • 25-34 yaşları arasındaki çalışanların %54'ü, “direkt yöneticileri veya üst düzey liderleriyle temas süresinin olmamasının” işyerindeki ruh sağlıklarını etkilediği konusunda hemfikir,
 • 18-24 ve 25-34 yaşları arasındaki çalışanların %55'i, “kendi ekipleriyle derin paylaşımlarının olmamasının” iş yerindeki zihinsel sağlıklarını etkilediğini söyledi.

 

Genel olarak bakıldığında, genç nesil, meslektaşları ve yöneticileri ile paylaşımlarının azalmasının zihinsel sağlıklarını etkileyebileceği konusunda güçlü bir şekilde hemfikir.

Anketin bir diğer çıktısı ise kişilerin bu duyguyu takım ile paylaşmak konusunda bir adım geride durmayı tercih ettiği yönünde.

Kendini yalnız hisseden, gün içinde yaşadığı süreçleri, yaratıcı fikirlerini, değiştirmek istediği noktaları paylaşamayan bir takım arkadaşınız olsa, sizce ne derece verimli olurdu? Ya da siz, kariyer planınızı duyamadığınız, hedeflerinizin konumlandırılmadığı, gelişim takibinizin yapılmadığı bir organizasyonda ne kadar süre motive çalışabilirsiniz?

İşte tam bu noktada, DefineX olarak, tüm ekibin benimsediği Gelişim Koçluğu modelimizle, takımın hem gelişimini takip ediyor hem de herkese, yol arkadaşları olduğunu ve bu gemide yalnız olmadıklarını hissettiriyoruz.

 

Peki, Gelişim Koçu kimdir?

Bizim için, işin operasyonel süreçleri dışında da ihtiyaçlarımız ve gelişimimiz için rehberimiz olan, benzer kariyer geçmişine sahip olduğumuz ve ortak hikayelerimizden beslendiğimiz takım arkadaşlarımızdır.

Böylece DefineX takımının her bireyi, kendi yöneticisine ek olarak;

 • Gelişim planını en az kendisi kadar özenle takip eden,
 • Motive/demotive eden tüm süreçler için onu dinleyen ve gerektiğinde çözüm geliştirmesine ışık tutan,
 • Performans değerlendirme süreçlerinde masada yöneticisi kadar söz hakkı olan,
 • Alacağı eğitimlerden, geliştireceği projelerine, maaşından primine kadar her şeyi konuşabildiği bir yol arkadaşı ile çalışıyor.

DefineX takımının her bir üyesi şirket içindeki unvanından bağımsız olarak, yöneticisi ve takım arkadaşları ile konuşamadığı, konuşmak istemediği veya onların böylesine detaylı soramadığı noktalarda yalnız olmadığını biliyor. Sorunlarının dinleneceği, sadece iş değil özel hayatındaki değişimlerin de paylaşmak istediği kadarının masaya getirilebileceği, bir adım uzağında kendisini dinleyip destek olmaya hazır biri olduğunu bilmenin huzuru ile çalışıyor.

 

Bu modelin tek etkisi takıma olmuyor tabi ki, aynı zamanda üst yönetim için de;

 • Ekibin ortak gelişim alanlarını hem soft skill hem teknik anlamda görmeyi,
 • Takımın yönetimden beklentilerini almayı ve değişim ihtiyacı olan alanları fark etmeyi,
 • Turnover oranını kontrol altına alabilmeyi,
 • Takımın mutluluğu için alınacak aksiyonları net ve hızlı olarak planlamayı,
 • Adil ve şeffaf bir performans değerlendirme sistemi ile kişilerin yetkinliklerini doğru değerlendirmeyi sağlıyor.

 

Hem yönetimin hem de takımın birbirlerinin bu kadar farkında olduğu ve önceliğini, odağını “insan mutluluğu”na ayıran bir organizasyonda var olmak, zihinsel sağlığı ve iş motivasyonunu da pozitif oranda etkiliyor.

Böylesine önemsendiğin bir ortamda x2 kat daha mutlu çalıştığına yemin edebilirim ama kanıtlamak için, bu şahane ekibe katılmanı isterim!

To discover more about our services, please contact us.