Ozan Bingül ile DefineX'teki Çalışma Kültürü Üzerine
DefineX DefineX
Ozan Bingül ile DefineX'teki Çalışma Kültürü Üzerine

Ozan Bingül ile DefineX'teki Çalışma Kültürü Üzerine

5 min read

“Challenge severiz ve DefineX’de bolca challenge var. Yapılır mı yapılamaz mı sorusuna, cevabımız biz bunu yaparız!”

DefineX’de lead developer olarak çalışan Ozan Bingül’ün yazılımla tanışmasının hikayesi lise yıllarına dayanıyor. 2000’li yılların başlarında meslek lisesinde bilgisayar bölümünde mavi yeşil arka planıyla göz yoran Pascal gibi dillerde kodlama yaparak ilk yazılım tecrübelerini kazandı.

Meslek lisesi çıkışlaysanız, öğretmenliğe artı puan ile girerken, mühendislikten puan kırıldığı dönemlerde Ozan, Ege Üniversitesi’nde bilgisayar öğretmenliğine başladı. Fakat mühendislik dersleriyle, ödevlerle  kendini geliştirdi. Mezuniyetiyle beraber Accenture’da çalışmaya başladı. Eski Accenture çalışanlarının oluşturduğu DefineX’in kuruluşundan beri de bizimle 9,5 yıldır Siebel developer olarak çalışıyor.

 

SİEBEL’IN İLGİNÇ HİKAYESİ

Siebel’ın aslında bir Oracle çalışanı olduğunu biliyor muydunuz? Bir CRM uygulaması geliştiren Bay Siebel, Oracle’a projesini sunuyor, kabul edilmeyince ayrılıp kendi şirketini kuruyor ve 2006 yılında Oracle, Siebel’ı satın alıyor.

Ozan, iş hayatına tesadüfen Siebel ile başlıyor ve sonradan sevdiğini belirtiyor. Paket uygulama olan Siebel de ön yüzünde sürükle bırak ile çalışıyor, hard coding kullanmıyor ve belli bir seviyeye kadar customize edilebiliyor. Ozan’ın gelecek öngörüsü de bu yönde: “Gelecekte hard kodlamanın daha az olacağına inanıyorum. Şu anda yeni çıkan DevOps gibi alanlar da hard kodlamayı en aza indirme amacı taşıyor. Ön yüzde özellikle sürükle-bırak tarzı geliştirmeler, arka planda fonsiyonaliteyi ayarlamak için kod yazdığın uygulamalara doğru bir gidişat görünüyor. Standard Java, C#, .Net gibi hard kodlama piyasada çok popüler olmasına karşın git gide daha az revaçta olacaklarına, low-coding programların daha revaçta olacağını düşünüyorum” diye belirtiyor.

Siebel, çok bilinmeyen bir dil olmakla beraber oldukça önem taşıyor. Türkiye’de iki büyük telekom şirketinin müşteri hizmetlerinde Siebel kullanılıyor. Bankacılık, hastane gibi alanlarda da kullanılıyor ama Türkiye’de çok revaçta değil. Türkiye’de Siebel bilen developer sayısının belki de 50-60 kişi olduğunu belirtiyor Ozan.  

Siebel’ın en büyük avantajı performans. Özellikle müşteri hizmetlerinde, çağrı merkezlerinde hızlı olduğu için tercih ediliyor. Müşteri şikayetinden tutun da kampanya yönetimi ve ürün satışına kadar pek çok fonksiyona hizmet ediyor, 50-60 sistemin entetegre olduğu binlerce ekranı bulunuyor.

 

YAPAR MISIN? YAPAMAZ MISIN?

“Benim motivasyon kaynağım yapılır mı yapılamaz mı dendiği noktada ben bunu Siebel ile yaparım demek.” Ozan ve ekibi, Siebel ile pek çok zorlu projenin üstesinden geliyor.  Pek çok riskli konuda bile “masaya yumruğumuzu vurup, bunu yaparız” diyor. Challenge sevdiğini ve DefineX’de bolca challenge olduğunu da sözlerine ekliyor.

Siebel eski bir dil ve geleceği ne kadar? Bu pek çok Siebel developer’ının kafasındaki soru işareti. Bazen bu durum ekip motivasyonuna da ket vuruyor. Ozan bu noktada yeni dilleri araştırırken, bunları nasıl entegre edebilirim sorusunun yol gösterici olduğunu belirtiyor. Bu noktada RPA tool’u olan UiPath ile birlite otomasyonlar geliştirdiklerini, yeni bir upgrade projesiyle de DevOps’a adım attıklarını belirtiyor. Openshift, Kubernetes, Docker, Jenkins kullanarak Siebel temelinin üzerine yeni öğrendikleriyle kendilerini geliştiriyorlar.

 

DEFINEX SANA NE KATIYOR?

Ozan bilgisayar öğretmenliğinden mezun olduğu için pek çok şirketin o dönemde unvanlara takıldığını belirtiyor. Mühendis olmayan yapamaz bakış açısının hakim olduğu bir dönemde Accenture’a giriyor. Accenture çalışanlarının kurduğu DefineX ile de 9,5 yıldır unvanlara değil, bilgiye değer verildiğini deneyimliyor. Burada olmasının sebebinin, yaptığımız işe saygı gösterilmesi ve emeklerinin gerçekten takdir görmesi olduğunun altını çiziyor.

Arkadaşlık ortamı ise diğer bir etken. “Teknik bilgi ve ekibi katkı elbette önemli ama takıma uyum sağlama, ahengi büyütecek kişilerin katılmasını önemsiyoruz. Başınızda sert, aksi insanlar veya bir patron yok. Takım liderleri de bizden biri, çalışması kolay ve huzurlu. Buradaki arkadaşlık ortamını başka bir yerde bulmanın zor olduğuna inanıyorum” diyor.

 

To discover more about our services, please contact us.