Aykut Şen: Senior Developer Kimdir?
DefineX DefineX
Aykut Şen: Senior Developer Kimdir?

Aykut Şen: Senior Developer Kimdir?

3 min read

“Sorunlara bizi geliştiren engeller gözüyle bakıyoruz. Senior Developer’lardan beklentimiz ise eline balyozu alıp bu engelleri darmadağın etmesi”

DefineX’de kıdemli mimar ve yazılım yöneticisi olarak çalışan Aykut Şen, 25 yılık kariyerinde hazine, risk yönetimi ve finansal teknolojiler alanında geniş tecrübeler biritiktirdi.  Finans teknolojilerine duyduğu tutku ile ODTÜ’de finansal matematik yüksek lisansını, “yüksek frekanslı finansal veriler” üzerine yazdığı teziyle tamamladı. TED Üniversitesi’nde istatiksel çıkarım, yönetim bilişim sistemleri ve blockchain dersleri veriyor. 90’lı yılların anasistem programlama dilleri ve siyah ekranlarından, günümüzün bulut tabanlı çözümlerine kadar, geniş bir yelpazedeki teknoloji dönüşümüne şahitlik eden Aykut, halihazırda Definex’in finans sektöründe yürüttüğü dijital dönüşüm projelerini yönetiyor.

Aykut yaptığı işi şöyle özetliyor:  “Büyük olmanın, kurumsallık ve bilinirlik gibi avantajları olduğu kadar, belli dezavantajları da var. 30-40 sene önce yazılmış kodları idame ettirme yeteneğine sahip insanlar hızla azalıyor. Bu da büyük kuruluşları, teknolojik dönüşümlerini daha da hızlı tamamlamaya zorluyor. Biz, bu dönüşümün en yeni teknolojilerle ve dizayn prensipleri ile desteklenebilmesi için ekipler oluşturuyor, sistemleri yeniden kurguluyor, dönüştürüyor ve devrediyoruz.”

En yeni teknolojilerle çalışma zorunluluğunun, kendisini sürekli güncel tutma konusunda büyük bir motivasyon kaynağı olduğunu da özellikle belirtiyor.

Peki Definex’e göre Senior Developer kimdir ve Definex’in Senior Developer’dan beklentisi nedir?

“Senior Developer, sorun çözen kişidir. Enabler’dır.” diyor Aykut. “Kaskını takar, balyozunu eline alır, kendisinin ve Junior Developer’ların projede karşılaştığı tüm engelleri yıkıp geçer. Biz de Definex olarak onların eğitimlerine çok önem veririz ki bu engelleri rahatça aşabilsinler.”

 

 

To discover more about our services, please contact us.